Ett problem som du eventuellt kan påträffa är att du ibland kan förlora data och inställningar av någon anledning. Orsakerna till sådan dataförlust är många och olika; det kan vara allt från strömavbrott till att av misstag raderat en fil. Det rekommenderas starkt att du gör säkerhetskopior med jämna mellanrum av dina viktiga filer, så om du stöter på ett problem, inte förlorar dessa filer.
Det är klokt att förvara dina säkerhetskopior av filer separat från din dator. Du bör alltså använda någon typ av filförråd som inte är permanent anslutna till din dator. Valmöjligheterna inkluderar:
Skrivbara CD- och DVD-skivor
Externa hårddiskar och minneskort
En annan dator på nätverket
Ett enkelt sätt att säkerhetskopiera dina filer på är manuell kopiering av dem till en säker plats (se ovan) genom att använda Filbläddraren.
Alternativt kan du använda ett program dedicerat för säkerhetskopiering, till exempel HUBackup:
Install the hubackup package from the ”Universe” repository (see Kapitel 11, Lägg till, ta bort och uppdatera program).
För att göra en säkerhetskopia, tryck på
→ → .Välj filerna som du vill säkerhetskopiera och välj den plats till vilken du vill spara kopian. Om du har en cd- eller dvd-brännare bör den visas i listan.
Tryck på
och följ instruktionerna som anges på skärmen.För att återskapa en säkerhetskopia med HUBackup, tryck → → och följ instruktionerna som anges på skärmen.
Några allmänna råd om hur man skapar bra säkerhetskopior:
Säkerhetskopiera med jämna mellanrum
Testa alltid dina säkerhetskopior efter att du har skapat dem för att kontrollera att de är intakta och innehåller rätt data
Märk dina säkerhetskopior på lämpligt sätt och lagra dem på en säker plats